NANBUDO

Nanbudo je moderna borilačka vještina koja se prilagođava potrebama svojih vježbača. Nastala je relativno nedavno, a njezin je osnivač Yoshinao Nanbu, jedan od najdarovitijih budoka svoje generacije, koji je, između ostalog, bio i jedan od prvih karateka koji je uveo shito-ryu u Europu. Yoshinao Nanbu rođen je 13. veljače 1943. u Kobeu u Japanu. Potekao je iz samurajske obitelji prožete tradicijom borilačkih vještina. Nanbuov pradjed bio je poznati sumo hrvač, Kochiza Tanigoro, koji je u sumou dostigao najviši rang, Yokozuna. Njegov otac, Hideyoshi, bio je 5. dan u judu, dok mu je majka bila učiteljica naginate. I oba ujaka su mu bila učitelji judoa, dosta visoko rangirani u Kodokan sustavu.


Nanbuov prvi učitelj bio je njegov otac, koji ga je učio judou, a dok je bio u osnovnoj školi, ujak ga je učio kendou. Kao tinejdžer počeo je učiti i aikido kod učitelja Tanake. Godine 1961. mladi Nanbu upisao se na Sveučilište ekonomskih znanosti u Osaki. Pridružio se sveučilišnom karate klubu, trenirajući kod mnogih shito-ryu majstora, katkad i kod Chojira Tanija. Henri Plee, koji je bio pionir karatea u Francuskoj, često je posjećivao Japan kako bi trenirao. Prilikom jednog posjeta vidio je Nanbua kako trenira. Bio je toliko impresioniran onim što je vidio da ga je pozvao u Francusku.


Godine 1964. Nanbu je stigao u Francusku i preživljavao vodeći tri treninga dnevno u Parizu. Ujutro je poučavao aikido, poslijepodne judo, navečer karate. U početku je Nanbuu bilo teško privući ljude u shito-ryu karate. Shotokan i wado-ryu već su imali sljedbenike u Francuskoj. Kako bi ukazivao na učinkovitost shito-ryu karatea, ponekad se natjecao i na turnirima. Godine 1965. Nanbu je sudjelovao na prvom europskom turniru, u Francuskoj. Postao je prvi Japanac koji se natjecao na europskom natjecanju, a ta je odluka naišla na neodobravanje drugih japanskih instruktora koji su u to doba predavali u Europi. Smatrali su da bi se instruktori trebali držati na distanci od učenika, jer nisu htjeli riskirati autentičnost svojih stilova gubitkom na natjecanju.


Godine 1966. Ryozo Tsukada stigao je iz Japana i postao njegov pomoćnik. Nanbu se vratio u Japan 1966. godine. U Japanu je Nanbu počeo učiti shukokai karate, koji je razvio Chojiro Tani, uz pomoć učenika Shigerua Kimure. Tani ga je zamolio da postane službeni predstavnik shukokai škole u Europi i Africi. Nanbu se nakratko vratio u Veliku Britaniju 1967, gdje je predstavio taj novi stil karatea, a konačnim povratkom u Europu 1968, otvorit će i vlastiti dojo u Parizu. Kao službeni predstavnik shukokaija Nanbu je putovao svijetom promovirajući novi stil karatea kroz seminare i tečajeve. S rastom shukokai karatea u cijeloj Europi, Nanbu je imenovan na niz pozicija. Imenovan je predsjednikom Škotske federacije karatea i Norveške federacije karatea. Također je postao tehnički direktor i savjetnik Belgijskog saveza karatea i jugoslavenske reprezentacije. Tani je zamolio Nanbua da organizira III. Svjetsko prvenstvo u Shukokaiju. Manifestacija je održana u Parizu, u listopadu 1969.


Međutim, ubrzo nakon tog prvenstva, Nanbu je dao otkaz u organizaciji. Smatrao je da je ispunio zadatak koji je obećao Taniju, širenja shukokai karatea po Europi, no bio je sve nezadovoljniji ograničenjima koja su mu postavljena unutar organizacije i sve veći naglasak na sportu.

Stoga je 1970. svijetu predstavio novi stil sankukai karatea. Cilj stila bio je proizvesti karateke koji bi bili cjeloviti praktičari budoa. Nanbuov novi stil bio je dobro prihvaćen i u Japanu. Sveučilište Shimane, primjerice, iz shukokaija je krenulo u poučavanje sankukai karatea. Tijekom 1973. Nanbu je putovao svijetom promovirajući svoj novi stil karatea. Napravio je nekoliko desetaka zasebnih promotivnih turneja, ponajviše s Ryozom Tsukadom. Do 1976. sankukai je postao jedan od najbrže rastućih stilova karatea na svijetu. Raširio se u oko 43 zemlje svijeta.

Unatoč svim uspjesima koje je sankukai postigao, Nanbu je postao razočaran svijetom borilačkih vještina. Bio je razočaran negativnošću koju je zatekao na nekim mjestima u svijetu budoa. Tako je 1976. prestao poučavati, povukavši se iz svijeta borilačkih vještina kako bi se nastanio u Cap d’Ail, pored Monaka.

Tijekom svog odsustva, Nanbu je razmišljao o prirodi svojeg treninga borilačkih vještina. Otprilike u to vrijeme počeo je razvijati nanbudo.

Yoshinao Nanbu preminuo je 28. travnja 2020. od posljedica duge bolesti.

PRISTUP TRENINGU

Cilj nam je upoznati ljude s idejom ove relativno mlade vještine te pobuditi u njima interes i želju za učenjem nečeg novog. Rad u klubu provodi se prema izvornom konceptu osnivača te je usmjeren na psihofizički razvoj prilagođen individualnim potrebama i mogućnostima. Osim što će Nanbudo aktivirati Vaš duh i tijelo, čeka Vas i odlična atmosfera te pristupačni treneri i članovi.

Najrazličitiji aspekti nanbudoa mogu zainteresirati i privući sasvim različite profile vježbača, što znači da se nanbudo vježbač ne prilagođava u potpunosti nanbudo vještini, nego vještinu djelomično prilagođava svojim potrebama i mogućnostima.

Ti su aspekti budoho, borilački dio, koji se sastoji od velikoga broja nožnih i ručnih tehnika, bacanja i čišćenja, poluga, izmicanja i kružnih blokova, aktivne samoobrane ili goshin jutsua, tehnika upotrebe tradicionalnog japanskog oružja, štapa i bokkena, zatim kidoho, energijsko-terapeutski dio nanbudoa koji se sastoji od aktivne i pasivne meditacije, japanske gimnastike, energijsko-akumulacijskih vježbi, vježbi disanja i sistema respiratornih kata te, konačno, noryokukaihatsuho, nanbudo sustav mentalnog treninga i treninga za život, koji se zasniva na ideji o sedam snaga, odnosno na ideji nanbudo nanatsu no chikara.

Treninzi se nanbudoa uvijek prilagođuju uzrastu i fizičkim predispozicijama vježbača, pa se i rad u klubu odvija po različitim grupama. nanbudo je stoga prikladan i za razvoj motoričkih kompetencija najmlađih i za usavršavanje nekih naprednijih biotičkih znanja kod odraslih vježbača.


Velika je vrijednost nanbudoa i u njegovoj integrativnoj naravi, jer se u toj vještinu sjedinjuje interes za razvoj fizičkih i mentalnih aspekata svakog pojedinog vježbača, usto što sadržava važan terapeutski aspekt, prilagođen modernom čovjeku.

Vježbači nannbudoa imaju priliku redovito sudjelovati na različitim radionicama i seminarima pod vodstvom različitih svjetskih majstora te na taj način usavršavati svoju vještinu i u njoj napredovati.

Rad u klubu provodi se po skupinama usustavljenim prema dobi i stečenom stupnju. Treninzi se odvijaju dva puta tjedno, a predstavljaju kombinaciju samoobrambenih tehnika te gimnastičkih, kondicijskih, energetskih i drugih aktivnosti.

DOGAĐAJI

Događaje pratite na facebook profilu Dojo Sunce

SENSEI

Mihael Župančić


Mihael Župančić nanbudoom se bavi od 10. godine. Sudjelovao je na velikom broju seminara pod vodstvom Yoshinaa Nanbua te na mnogim demonstracijama u zemlji i inozemstvu.


Dugi se niz godina natjecao i osvojio niz medalja na međunarodnim i nacionalnim natjecanjima. Voditelj je Nacionalne ispitne komisije za stupnjeve u nanbudou.

Dorotea Župančić

#


Dorotea Župančić nanbudoom se bavi od 8. godine. Sudjelovala je na velikom broju seminara pod vodstvom Yoshinaa Nanbua te na mnogim demonstracijama u zemlji i inozemstvu.


Dugi se niz godina natjecala i osvojila niz medalja na međunarodnim i nacionalnim natjecanjima.